Argun’dan Urfasporla ilgili çarpıcı açıklamalar - N90 SPORT


Argun’dan Urfasporla ilgili çarpıcı açıklamalar

 N90 SPORT Genel Direktörü Nesim Argun ile gerçekleştirdiği o röportaj.

 1. AĞASLAN- Okuyucularımızın sizi daha iyi tanıyabilmesi adına kendinizi tanıtabilir misiniz?

N.Argun – N90 SPORT Genel Direktörüyüm aslen Muşluyum. Ajax ve Porto kulüplerinde Alt yapı ve Kurumsal yapı ile ilgili çok değerli hocalardan eğitim aldım. Aynı zaman da Doğu ve Güneydoğuda ilk Futbol AR – GE çalışmasını N90 olarak yapanlardanız.

 1. AĞASLAN – Ligin ilk yarısında Denizlispor maçından önce Şanlıurfaspor’un 22. Hafta itibari ile 12. Sırada yâda altında olacağını iddia ettiniz ve 22. Hafta itibari ile bu söylediğiniz gerçekleşti. Bu iddianızı neye dayanarak söylediniz?
 2. Argun – Buna İddia demeyelim de, çünkü alınan teknik kadro ve izlenen transfer politikası çok yanlıştı. Bölgenin ekonomisi, kültürü, İnsanların futbola bakış açıları ve beklentileri, taraftarın beklentisi medya vs. çok konuşulacak konular var tabi ki ama geçmişte yapılan yanlışların dikkate alınmayarak atılan adımlardı. Ona istinaden görüşmek istediğimde ise bana her yerde klasikleşmiş sözü söylediler. Biz zaten işin içindeyiz ve neler yaptığımızı biliyoruz denildi ama kimse Urfa sporun menfaatlerini düşünmedi gelinen sonuç ortada.
 3. AĞASLAN – Şanlıurfaspor’u da yakından takip ettiğinizi biliyoruz. Şanlıurfaspor’un en büyük sorunu nedir?

N.Argun – Şanlıurfaspor’un en büyük sorunu kurumsal bir yapıya sahip olmamasıdır. Nedir bu kurumsal yapı: Kulübün bir felsefesi, misyonu, vizyonu, Müfredatı ve ciddi bir organizasyon şemasına sahip olmaması, bu gün web sitesinde yazıldığı gibi değil. Uygulama aşaması çok profesyonellik isteyen bir bütün yapıdan söz ediyorum.

 1. AĞASLAN – Şanlıurfaspor bu lige çıktığından beridir, teknik direktör ve futbolcular anlamında bir türlü istikrarı yakalayamadı, bunun sebebi nedir sizce?

N.Argun – En büyük sebebi dediğim gibi. Her şeyden önce kurumsal hedefe odaklı profesyonel bir yapıya sahip değilseniz ne istediğinizi de bilmez ve sayısızca hatalar yaparsanız, sisteminize uymayan teknik ekip ve futbolcular alırsanız sonuç A da olduğu gibi Batarsınız. Her değişen Teknik direktör sizi üç yıl geriye taşır. Futbolcular ise sizi kümeye düşürür.

 1. AĞASLAN – 5 sezonda milyarlarca para harcandı ve harcanan bu paralara karşı istenilen başarı elde edilemedi. Bu başarısızlıkta en büyük suçlu kimdir size göre?

N.Argun – Burada suçlu aramaktansa, zaman varken herkesin elini vicdanına koyması lazım. Bu takım şahsi yâda kurumları temsil eden bir yapıya sahip değil. Bu takım Şanlıurfalıların, Bölgenin ve halkın takımıdır. Harcanan rakamlar ciddi rakamlardır. Geri dönüşüme bakıldığında maalesef Urfa Şehrine, kültürüne tanıtımına ve bölge Futboluna bir katkıları olmamıştır. Fazlasıyla yapılan yanlışlar farklı politikalar görebiliriz. Başarılı olmak istiyorsanız önce size engel olabilecek problemleri ortadan kaldırmanız gerekecektir.

 1. AĞASLAN – Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip olan bir il iken Şanlıurfa alt yapıdan neden futbolcu yetiştiremiyor?

N.Argun – Çünkü A takım düzeyinde bütün planlamalar yapılıyor. Alt yapıya harcanan emek, gelecek adına yapılan uzun vadeli bir planlama ve Alt yapıyı başarıya taşıyacak kurumsal profesyonel bir yapısı yok. Oysa bu genç nüfusa rağmen bırakın sadece Urfa sporu bölge Futbolunu besleyecek kadar yetenekli genç kardeşlerimiz var. Bu gün Avrupa’nın iflas eden dev kulüpleri Alt yapılara yöneldiler bütün harcamaları Alt yapı için harcamaya başladıktan sonra dünya devi kulüpler haline geldiler. Artık gerçekleri görmek ve kabul etmek gerekir.

 1. AĞASLAN – Dışarıdan bakıldığında Şanlıurfaspor’u kim yönetiyor, kâğıt üzerindeki kulüp başkanımı yoksa onursal başkan, fahri başkan yâda danışma kurulunda yer alan Kemal Saraçoğlu mu?

N.Argun – Dışarısı içerisi yok bu işin sadece gerçekler var. Oda ortada olan başarısızlıklardır. Önemli olan Şanlıurfa sporun menfaatleri ise bu şehri uluslararası temsil etmek gerekecekse,  bu işin Onursalı, Fahrisi yâda gerçeği hiç önemli değil. Bu gün herkes her şeyin aslını bilir. Önemli olan günün adamı değil, hakikatin adamı olmak gerekir.

 1. AĞASLAN – Her başarısızlığın ardından yönetim hemen teknik direktör değişikline gidiyor, gerçekten suçlu olan teknik direktörler mi?

N.Argun – Tabiki değil. Erhan ALTIN gibi bir Teknik direktör bence başarısız olmadı ona bakarsak olaylar çok farklı. Bu günkü geldikleri başarısızlık noktasına baktığımızda bu işin sadece kahramanı Teknik direktörler yâda Futbolcular değil. Asıl sorun egolu ve şahsi davranarak işi kişiselleştirerek bu kulübü bu hale getirenlerdir başarısız olan. Oysa Taraftarıyla, şehriye, bütün kurumlarıyla, ilçeleriyle, ildeki bütün spor camiasıyla, medyasıyla ayırım yapmadan bir bütün olursanız asıl başarı o zaman gelir.

 1. AĞASLAN – Bugüne kadar Şanlıurfaspor yönetimi ile herhangi bir görüşmeniz oldu mu?

N.Argun – Görüşmem her zaman oldu. Bölgede yaptığımız çalışmalar verdiğimiz futbol Gelişim seminerlerine kadar. Benim görüşmem belli ki birçok kişiyi rahatsız etmiş ki söylediğimizin bir önemi olmamıştır. Sonuç olarak her şeyi kendi deyimleri ile biz zaten her şeyi biliyor ve yapıyoruz oldu.

 1. AĞASLAN – Son 5 sezonda yüzlerce futbolcu transfer edildi ve 10’larca teknik direktör değiştirildi, bunların transferlerinde yolsuzluk yapıldı mı?

N.Argun – Yolsuzluk Tür futbolunun kimyasında var.  Yaptılar da diyemem, yapmadılar da. Herkesin vicdanına vereceği mutlaka bir hesabı vardır. Kimsenin ahı kimse de kalmaz sonuçta. Önemli olan burada bu kadar genç nüfusa rağmen bilinçsiz Yapılanmanın devam etmesi ve Urfa sporun kaderiyle oynanmasıdır.

 1. AĞASLAN – Futbol şube sorumlusunun görevi nedir? Ve Şanlıurfaspor’un şu anki futbol şube sorumlusu gerekli kriterleri taşıyor mu?

N.Argun -Tüm teknik kadro kendisine bağlı olarak çalışır. Göreve son verme ve futbolcuları kadro dışı bırakma kararlarını Yönetim Kuruluna teklif eder. Yönetim Kurulunca özel bir karar yok ise futbol A takımının sevk ve idaresinden sorumludur. Bunun içinde üst düzey bir futbol bilgisi ve Uluslararası birçok futbol alanında bağlantıya sahip olması gerekir.

16/3/2017

Menü

Linkler

Copa Turkey
Mayasan.net
Bağışınızı Dünyaca Güvenli Ticaret Platformu PAYPAL Üzerinden Yapabilirsiniz.

BAĞIŞ TUTARI
English  English  English  English  Persian Aktiviteler

İstatistikler